Ylen gallup: Kokoomus pysyi kärjessä, perus­suomalaiset ohi Sdp:n

Pääministeripuolue Sdp puolestaan tippui mittauksessa kolmanneksi, sillä perussuomalaiset nosti kannatustaan 18,7 prosenttiin.

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo eduskunnan suullisella kyselytunnilla 25. marraskuuta. Taustalla perussuomalaisten Arja Juvonen, Jussi Halla-aho ja perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio.

2.12.2021 6:30

Kokoomus on Ylen tuoreen kannatusmittauksen mukaan yhä Suomen suosituin puolue. Puoleen asema vahvistui edellisestä mittauksesta hieman ja sen kannatus on nyt 21,8 prosenttia.

Pääministeripuolue Sdp puolestaan tippui mittauksessa kolmanneksi, sillä perussuomalaiset nosti kannatustaan 18,7 prosenttiin kohoten mittauksen mukaan Suomen toiseksi suosituimmaksi puolueeksi. Sdp:n kannatus (18,3) ei laskenut, mutta kohosi vain aavistuksen.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat