Politiikka|Lauantaivieras
THL:n Mika Salminen arvostelee koronakriisin hoitoa: Johtoa ei olisi pitänyt keskittää STM:lle ja tavoite vähentää tartuntatapauksia rokotteilla oli virhe
Tulevaisuudessa Salminen kaipaisi päätöksentekijöiden rinnalle elimen, joka tarkastelisi kriisin hoitamista, rajoituksia ja niiden yhteiskunnallisia vaikutuksia nykyistä laajemmin.
THL:n Mika Salminen arvostelee koronakriisin hoidon keskittymistä sosiaali- ja terveysministeriölle. Kuva: Kari Pullinen
Liisa Niemi HS
5.2.2022 2:00 | Päivitetty 5.2.2022 12:15
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) terveysturvallisuusosaston johtaja Mika Salminen arvostelee tapaa, jolla koronakriisin hoitoa on johdettu.
Johtaminen on keskittynyt pandemian alusta asti pitkälti sosiaali- ja terveysministeriölle (STM). Salminen näkee tämän epäreiluna, koska pandemiasta muodostui nopeasti kriisi, joka koskettaa laajasti muitakin elämänalueita kuin terveyttä.