Kunta-alan sopimukseen keskiviikkona päässeet työntekijöiden neuvottelujärjestöt Juko ja Jau sekä työnantajapuolen KT solmivat keskenään lisäpöytäkirjan siltä varalta, että sovun ulkopuolelle jääneet hoitajaliitot tulevat myöhemmin tekemään paremman sopimuksen. KT:n tahdosta osapuolet salaavat lisäpöytäkirjan eivätkä luovuta sitä nähtäväksi.
Kunta-alalle solmittiin salainen lisäpöytäkirja: Näin muut alat toimivat, jos hoitajat saavat niitä suuremmat korotukset
Sote-alan ja varhaiskasvatuksen työntekijät saisivat automaattisesti yhtä paljon kuin hoitajat. Muiden kuntatyöntekijöiden palkankorotuksista taas aloitettaisiin uudet neuvottelut.
Jukon puheenjohtaja Olli Luukkainen (vas.) ja Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajien KT:n toimitusjohtaja Markku Jalonen OAJ:n valtuuston kokouksessa Helsingissä toukokuussa.