Natoon valittaneen upseeriston kerma, myös reservistä olisi tunkua

Suomesta tarvitaan Nato-tehtäviin jopa yli sata upseeria. ”Meidän tulee lähettää Natoon parhaimmat ja sitten katsoa, miten aukot paikataan”.

Suomen Nato-jäsenyysprosessin myötä Suomessa on järjestetty kesän aikana ylimääräisiä kansainvälisiä sotaharjoituksia. Kuva on Jääkäriprikaatin ja Kainuun prikaatin Ryske-harjoituksesta, johon osallistui heinäkuun lopulla myös amerikkalaisia, norjalaisia ja ruotsalaisia sotilaita.

| Päivitetty

Suomen Nato-jäsenyys aiheuttaa Puolustusvoimissa henkilöstöjärjestelyjä, joiden laajuutta selvitetään parhaillaan.

Pääesikunnan mukaan ulkomaantehtävien lukumäärä ja ajallinen kesto kasvavat, mikä asettaa uusia vaatimuksia osaamiselle, kielitaidolle sekä Nato-tehtäviin lähtevien läheisille.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat