Ryhmäjohtajat toivovat työrauhaa: ”Toivon, ettei tämä lähde leviämään miksikään häröilyksi”

Taustakeskusteluissa kaikista muista hallituspuolueista arvioidaan, ettei riitely hyödytä edes keskustaa.

Eduskuntavaalit järjestetään ensi huhtikuussa. Eduskunnan loppuajat ovat olleet aiemminkin sekavia, ja nyt moni pelkää samaa.

Hallituspuolueiden eduskuntaryhmien puheenjohtajat vetoavat työrauhan puolesta loppuvaalikauden eduskuntatyössä. Samalla eri puolueissa pohditaan, mistä lakihankkeista hallitus saattaa seuraavaksi vääntää kättä.

Pohdinnan taustalla on se, että torstaina keskusta äänesti vastaan, kun hallitus jätti eduskunnalle esityksen saamelaiskäräjälaista. Puolueen kolme ministeriä varoittivat eriävässä mielipiteessä, että ”erimielisen hallituksen esityksen antaminen eduskuntaan saattaa aiheuttaa jo eduskunnassa käsittelyssä olevien esitysten osalta ennakoimattomuutta normaalien pelisääntöjen noudattamisessa”.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat