Muut hallituspuolueet uhkasivat, ettei keskusta saa maatalouden tukipakettia, jos se vesittää luonnonsuojelulakia
Muut hallituspuolueet ovat vihoissaan keskustalle, koska se rikkoi politiikan ydinsääntöä. Keskustaa varoitettiin, että neuvottelut maatalouden tukipaketista pysähtyvät, jos puolue asettuu luonnonsuojelulaissa opposition puolelle.
Pääministeri Sanna Marin (vas.) ja valtiovarainministeri Annika Saarikko keskustelevat eduskunnan täysistunnossa Helsingissä 28. syyskuuta. Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva
Teemu Luukka HS
30.11.2022 17:29
Hallituksen toiminta on kriisiytynyt lähes vihanpidoksi sen jälkeen, kun keskusta vaati yhdessä oppositiopuolueiden kanssa muutoksia luonnonsuojelulakiin eduskunnan ympäristövaliokunnassa tiistaina.
Keskusta hyväksyi hallituksen esityksen luonnonsuojelulaista jo keväällä, mutta keskustan eduskuntaryhmä päättikin vaatia muun muassa kahden pykälän poistamista.