Antti Lindtman jatkaa Sdp:n edus­kunta­ryhmän puheen­johtajana

Sdp:n hallitusohjelma­neuvotteluiden toimikuntaan valittiin puheenjohtajaksi Sanna Marin.

Antti Lindtman on toiminut ryhmän puheenjohtajana vuodesta 2015. Kuvassa Lindtman eduskunnassa keskiviikkona.

Kansanedustaja Antti Lindtman jatkaa Sdp:n eduskuntaryhmän puheenjohtajana, puolueen eduskuntaryhmä tiedottaa. Lindtman on toiminut ryhmän puheenjohtajana vuodesta 2015.

Sdp:n eduskuntaryhmä järjestäytyi torstaina. Ryhmän ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Johanna Ojala-Niemelä ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Kim Berg. Ryhmän työvaliokuntaan valittiin Seppo Eskelinen, Elisa Gebhard, Mika Kari, Riitta Mäkinen ja Pinja Perholehto.

Sdp:n hallitusohjelma­neuvotteluiden toimikuntaan valittiin puheenjohtajaksi Sanna Marin. Jäseniksi valittiin Sirpa Paatero, Ville Skinnari, Matias Mäkynen, Antti Lindtman, Johanna Ojala-Niemelä, Kim Berg, Krista Kiuru ja Antton Rönnholm.

Puolueen ehdokas eduskunnan toiseksi varapuhemieheksi on Tarja Filatov.

Sdp:n puheenjohtaja Marin ilmoitti keskiviikkona, että hän ei tavoittele jatkokautta puheenjohtajana. Uusi puheenjohtaja valitaan syyskuussa.

Lindtman on kertonut harkitsevansa ehdokkuutta ja kertovansa päätöksestään parin viikon sisällä.

Lindtman pyrki pääministeriksi vuonna 2019. Marin voitti hänet puoluevaltuuston äänestyksessä äänin 32–29.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat