Oras Tynkkynen ja Noora Koponen ehdolle vihreiden varapuheenjohtajaksi

Oras Tynkkynen ilmoitti viime viikolla, ettei hän pyri vihreiden puheenjohtajan Maria Ohisalon seuraajaksi.

Oras Tynkkynen (vihr)

| Päivitetty

Vihreiden kansanedustaja Oras Tynkkynen asettuu ehdolle puolueensa varapuheenjohtajaksi. Hän kertoo asiasta verkkosivuillaan.

Tynkkynen ilmoitti viime viikolla, ettei hän pyri Maria Ohisalon seuraajaksi vihreiden puheenjohtajana. Hän kertoi kuitenkin HS:lle perjantaina, että olisi kiinnostunut varapuheenjohtajan tehtävästä.

Vihreiden varapuheenjohtajan paikkaa kertoo tavoittelevansa myös eduskunnasta kevään vaaleissa pudonnut Noora Koponen.

Kesäkuun puoluekokouksessa Seinäjoella valitaan kolme varapuheenjohtajaa.

Eduskunnasta niin ikään pudonnut Iiris Suomela ja toisen kauden kansanedustaja Hanna Holopainen ovat kertoneet tavoittelevansa jatkoa tehtävässä. Atte Harjanne on kertonut harkitsevansa, hakeeko jatkoa puolueen varapuheenjohtajana vai eduskuntaryhmän puheenjohtajana.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat