Maaseudun Tulevaisuuden mukaan hallitusneuvotteluissa on varmistumassa noin 80 miljoonan euron leikkaukset maa- ja metsätalouteen. MT:n lähteet kertovat, että säästöistä vajaat 30 miljoonaa kohdistuisi metsään ja noin 50 miljoonaa maatalouteen.
Neuvottelut maa- ja metsätaloudesta ovat lehden mukaan loppusuoralla. MT:n tietojen mukaan säästönäkemys pöydässä on yksimielinen.
Metsätaloudessa säästöjä haetaan MT:n mukaan esimerkiksi yksityisten metsänomistajien kemera-tuesta ja Metsäkeskukselta. Kemera-tuki on tarkoitettu yksityisten maanomistajien metsänhoidon tukemiseen.
Maataloudessa säästökohteita on useita, mutta MT:n mukaan neuvotteluissa on yritetty välttää, että suorat tuotantotuet tai luonnonhaittakorvaukset vaarantuisivat.
MT:n mukaan myös maa- ja metsätalousministeriön ympäristöhankkeista etsitään säästöjä.