Korjausliikkeen puheen­johtaja Petri Roininen siirtyy keskustaan

”Poliittinen toiminta tarvitsee vahvan puolueen ja innostuneita ihmisiä. Löysin ne molemmat keskustasta”, sanoo korjausliikkeestä keskustaan siirtyvä Petri Roininen.

Petri Roininen Ylen pienpuoluetentissä Helsingissä 16. maaliskuuta.

Korjausliikkeen puheenjohtaja Petri Roininen siirtyy keskustan riveihin.

Hän liittyy muun muassa puolueen talouspoliittisen työryhmän jäseneksi ja keskustan Helsingin piirin toimintaan.

Keskusta on pyytänyt Roinista myös eurovaaliehdokkaaksi.

”Poliittinen toiminta tarvitsee vahvan puolueen ja innostuneita ihmisiä. Löysin ne molemmat keskustasta”, Roininen sanoo tiedotteessa. ”Puolueen pitkiä perinteitä arvostaen ja samalla tulevaisuutta rakentaen pyrin tuomaan oman panokseni sekä puolueen että piirin kehittämiseen.”

Korjausliikkeen hallitus on jo aiemmin esittänyt jäsenkokoukselle yhdistyksen toiminnan lopettamista. Roininen totesi tuolloin tiedotteessa, että kynnys eduskuntaan osoittautui liian korkeaksi ilman puoluetukea toimivalle puolueelle eikä tämä tosiasia ole muuttumassa miksikään.

Oikeusministeriö poisti huhtikuussa korjausliikkeen ylläpitämästään puoluerekisteristä, koska se ei ollut saanut yhtään kansanedustajaa kaksissa perättäisissä eduskunta­vaaleissa eikä kerännyt vaaleissa vähintään kahden prosentin osuutta koko maassa annetuista äänistä.

Korjausliike oli aiemmin nimeltään sininen tulevaisuus, mutta se vaihtoi nimen ja logon alkuvuonna 2022.

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat