Paavo Lipponen oli oikeassa – meillä olisi valttikortti, jolla Suomesta voisi tehdä arkkitehtuurin ja designin suurvallan
Muut Pohjoismaat eivät peittele omia design- ja arkkitehtuurisaavutuksiaan, vaikka ne olisivat huomattavasti vähäpätöisempiä kuin Alvar Aallon ja muiden suomalaisten arkkitehtien ja muotoilijoiden teokset, kirjoittaa kolumnissaan Jaakko Lyytinen.
Jaakko Lyytinen HS
4.2.2018 2:00 | Päivitetty 4.2.2018 9:04
Oli alkukesäinen tiistai vuonna 2015. Seisoimme Paavo Lipposen kanssa valkoisen terassitalon pihassa Sunilassa Kotkan lähistöllä.
Olin pyytänyt Lipposen HS:n oppaaksi arkkitehtuurimatkalle Etelä-Suomeen. Lipponen oli valinnut kohteeksi Kotkan seudun, koska siellä on hänen mukaansa poikkeuksellisen paljon kiinnostavaa arkkitehtuuria eri aikakausilta.
Artikkeliin liittyviä aiheita