Osakkeiden hintojen nousu löi ällikällä ammattisijoittajatkin, mutta kuinka kauan se voi jatkua? Maailman suurimman varainhoitoyhtiön päästrategi arvioi
Blackrockin strategiajohtaja Wei Li ennustaa HS:n haastattelussa, että matalien korkojen maailmassa pörssikupla voi kasvaa hyvinkin suureksi, ennen kuin se puhkeaa.
Maailman suurimman varainhoitajan Blackrockin etf- ja indeksisijoittamisesta vastaava EMEA-alueen pääsijoitusstrategi Wei Li hotelli Kämpissä. Kuva: Emilia Kangasluoma / HS
Alkuvuoden osakeralli on ollut hurjaa ympäri maailman. Kehittyvillä markkinoilla kurssit ovat nousseet jo yli 15 prosenttia, Euroopassa 10–15 prosenttia ja Yhdysvalloissa 5–10 prosenttia.
Samalla puheet mahdollisen pörssiromahduksen tai ainakin kurssien korjausliikkeen tulosta ovat päivä päivältä kasvaneet.