Tavaroiden omistaminen tekee ihmisestä yksinäisen, sanoo jakamistalouden asiantuntija – mutta Uber ”saastuttaa keskustelun”
Jakamistalous toimii parhaiten paikallisesti, väittää alan asiantuntija. Kaupunkien ja suomalaisyritysten pitäisi rohkeasti haastaa kansainväliset suuryhtiöt kotikentällään.
Jakamistalousekspertti April Rinne yllyttää yrityksiä, kaupunkeja ja valtioita miettimään, millaiset resurssit ovat yhteiskunnassa alikäytettyjä ja kuinka ihmiset saataisiin jakamaan niitä keskenään. Kuva: Sami Kero / HS
Karoliina Liimatainen HS
31.7.2017 2:00 | Päivitetty 31.7.2017 16:04
Kyytiyhtiö Uber ärsyttää jakamistalouden asiantuntijaa April Rinnettä.
”Olen työskennellyt jakamistalouden parissa kuutisen vuotta. Olen neuvonut Airbnb:tä, Lyftia ja tusinoittain muita yrityksiä, mutta en missään olosuhteissa suostu työskentelemään Uberin kanssa. En ikinä.”