Kemijärvi on saamassa tehtaansa takaisin – kiinalaisten selluhanke toisi Itä-Lappiin miljardin työmaan ja tuhat työpaikkaa

Rakennustöiden on määrä alkaa kesällä. Tehtaan pitäisi valmistua vuonna 2020.

Hankkeessa mukana olevan kiinalaisen Camce-yhtiön pääjohtaja Ms Luo Yan ja hänen johtotiiminsa vierailivat viime talvena Suomessa. Keskellä Luo Yan ja Boreal Biorefin Heikki Nivala.

| Päivitetty

Kemijärvelle suunniteltu biojalostamo- eli sellutehdasinvestointi on toteutumassa, tiedottaa hankkeen takana oleva Boreal Bioref. Kyseessä on lähes miljardin euron investointi, jonka arvioidaan työllistävän yli tuhat ihmistä.

Investoinnin rahoitus varmistui sillä, että kiinalainen metsäyhtiö Shanying ostaa Boreal Biorefin osake-enemmistön. Rahoituksen lisäksi tärkeää sopimuksessa on, että Shanying ottaa käsiinsä Kemijärven sellutehtaan operatiivisen toiminnan.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita