70-luvulla älypuhelin olisi ollut Eiffel-tornin kokoinen – silti meidän on vaikea ymmärtää, kuinka pieneksi tekniikka kehittyy lähiaikoina
Eurooppa hävisi alustatalouskisan Yhdysvalloille ja Kiinalle, mutta se voi voittaa seuraavan erän, ennustaa Euroopan digitaalisen teknologiainstituutin toimitusjohtaja Willem Jonker.
Eurooppalaisten kannattaa Euroopan innovaatio- ja teknologiainstituutin EIT:n Willem Jonkerin mukaan panostaa aloihin, joissa heillä on kilpailuetua. Kuva: Leif Rosas
Juha-Pekka Raeste HS
27.10.2019 2:00 | Päivitetty 27.10.2019 12:14
”Tiedätkö, minkäkokoinen iPhone olisi, jos se olisi tehty vuonna 1970?” Euroopan innovaatio- ja teknologiainstituutin EIT:n digitaalista muutosta ajavan yksikön toimitusjohtaja Willem Jonker, 57, kysyy – ja vastaa itse:
”Eiffel-tornin kokoinen. Ja yksin akku olisi vaatinut kaksi ydinvoimalaa.”