HS:n koostamat grafiikat näyttävät, miten pahasti Suomen talous on romahtamassa

Suomen julkisen talouden alijäämä voi kasvaa tänä vuonna pahimmassa tapauksessa yhtä suureksi kuin 1990-luvun laman vaikeimpana vuonna, ilmenee taloustieteen tutkijan Juha Tervalan laskelmista.

Suhdanne on huonontunut nopeasti. Asiakkaiden määrä kauppakeskuksissa, kuten Jumbossa Vantaalla, on vähentynyt, koska ihmiset pysyvät kodeissaan välttääkseen korona virustartuntaa. Kulutuksen väheneminen on yksi merkittävä syy, miksi Suomen talous vajoaa tänä vuonna taantumaan.

3.4.2020 2:00 | Päivitetty 3.4.2020 6:37

Koronaviruspandemia murjoo pahoin Suomen julkista taloutta tänä vuonna.

Julkisen talouden alijäämä suhteessa bruttokansantuotteeseen voi pahimmassa tapauksessa kasvaa tänä vuonna yhtä suureksi kuin 1990-luvun lamassa, ilmenee Helsingin yliopiston taloustieteen tutkijan Juha Tervalan HS:lle antamista laskelmista.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita