Voiko pelastetulle elämälle laskea hintaa? ”Ei ole oikeudenmukaista, että yhdelle ihmisryhmälle kohdistetaan nyt niin paljon resursseja”, sanoo tuotantotalouden professori
Koronavirukseen liittyviä kuolemia on ehkäisty poikkeuksellisen suurin kustannuksin, sanovat tuotantotalouden professori ja terveydenhuollon etiikan dosentti. Voiko taudilta pelastetulle ihmiselämälle asettaa hintaa?
Kuten monissa Euroopan maissa, myös Suomessa lähes puolet kaikista koronavirukseen liittyvistä kuolemista on tapahtunut THL:n mukaan sosiaalihuollon ympärivuorokautisissa yksiköissä. Kuva: Alanen Milka
Elli-Alina Hiilamo HS
10.5.2020 2:00 | Päivitetty 10.5.2020 15:36
Ihmiselämä on mittaamattoman arvokas.
Näin usein sanotaan, mutta lause ei oikeastaan pidä kirjaimellisesti paikkaansa. Ihmiselämälle, tai tarkemmin ottaen hengenpelastavalle hoidolle, voidaan laskea taloudellisia kustannuksia.
Tätä myös tehdään terveydenhuollossa jatkuvasti – muun muassa silloin, kun päätetään, mitä kalliita lääkkeitä hyväksytään yhteisin varoin maksettavaksi.