Jokainen suomalainen on pörssikapitalisti, vaikka ei suoraan omistaisi yhtään osaketta – valtion osakesalkussa on kansalaista kohti 6 600 euron potti

Osinkoja valtio sai tänä vuonna yli miljardi euroa. Nesteen ilmiömäinen menestys on paisuttanut valtion omistusta ja osinkoja eniten.

Finnair, Neste ja Outokumpu ovat suuria suomalaisia pörssiyhtiöitä, jotka ovat suurelta osin valtion omistuksessa.

5.1.2021 2:00 | Päivitetty 5.1.2021 7:45

Moni suomalainen innostui päättyneenä vuonna osakesijoittamisesta. Korot ovat ennätysmatalia, eli perinteisistä määräaikaistileistä tai muista korkosijoituksista ei saa lainkaan tuottoa.

Kun lisäksi keväällä koronaepidemia painoi osakekurssit jyrkkään laskuun, suomalaiset kävivät niin sanotusti ostolaidalle.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita