Haavoittuvuudet Microsoftin sähköpostipalvelimessa ovat johtaneet vähintään kymmeniin tietomurtoihin Suomessa

Kyberturvallisuuskeskuksen mukaan pelkkä ohjelmistopäivityksen asentaminen ei riitä korjaamaan Exchange-palvelinten haavoittuvuuksia.

Kyberturvallisuuskeskus antoi viime viikolla ”punaisen varoituksen” liittyen Exchange-palvelimen haavoittuvuuksiin.

| Päivitetty

Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskus julkaisi viime viikolla ”punaisen varoituksen” ohjelmistojätti Microsoftin Exchange-sähköpostipalvelimen haavoittuvuuksista.

Nyt viranomainen on päivittänyt varoitustaan niin, että kaikkien Exchange-palvelinta käyttäneiden tai käyttävien organisaatioiden on lähtökohtaisesti oletettava joutuneensa onnistuneen tietomurron kohteeksi. Kyseessä on Kyberturvallisuuskeskuksen mukaan erittäin poikkeuksellinen tapaus, joka koskettaa akuutisti jopa satoja organisaatioita Suomessa.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita