Sijoituspalveluyhtiö rikkoi Fivan mukaan lakia, nyt oikeus hylkäsi Privanet Capital Marketsin valituksen 450 000 euron seuraamusmaksusta
Finanssivalvonta katsoo, että Privanet Capital Markets rikkoi ja laiminlöi arvopaperimarkkinalain ja sijoituspalvelulain säännöksiä vuosina 2015–2017. Yhtiön nykyinen nimi on PCM Holding.
Finanssivalvonta määräsi Privanet Capital Marketsille seuraamusmaksun heinäkuussa 2020. Kuva: KALLE KOPONEN / HS
Johannes Pulkkinen HS
4.2.2022 11:11
Helsingin hallinto-oikeus on hylännyt Privanet Capital Markets Oy:n valituksen Finanssivalvonnan määräämästä 450 000 euron seuraamusmaksusta.
Finanssivalvonnan päätöksen mukaan Privanet Capital Markets Oy oli vuosina 2015–2017 rikkonut ja laiminlyönyt useita arvopaperimarkkinalain ja sijoituspalvelulain säännöksiä.