Länsi asettaa Venäjää vastaan kovat pakotteet, Venäjän vastaus on Suomen taloudelle elin­tärkeä – ”Vaikutukset ovat mahdottomia laskea”

Euroopan unioni ja Yhdysvallat pyrkivät painostamaan Venäjää talouspakotteilla, mutta toimet osuvat myös suomalaisiin yrityksiin.

Suomessa metallisektori on iso vientiala Venäjän suuntaan. Rauten uusista tilauksista 39 prosenttia saatiin Venäjältä viime vuonna.

26.2.2022 2:00 | Päivitetty 26.2.2022 12:22

Venäjän hyökkäys Ukrainaan jatkuu ja poliitikot miettivät kuumeisesti, miten Vladimir Putin saataisiin lopettamaan sotatoimet.

Koska Euroopan unioni ja Yhdysvallat eivät aio lähteä varsinaiseen sotaan, aseena käytetään taloutta.

Yhdysvallat kertoi uusista pakotteista myöhään torstai-iltana. Myös EU-johtajat päättivät lisätä pakotteita Venäjää kohtaan kokouksessaan perjantain vastaisena yönä Brysselissä.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita