Venäjä kokosi valtavaa sotakassaa ennen hyökkäystään, nyt se on menettänyt pääsyn liki puoleen valuuttavarannostaan
”Varantomme kokonaiskoko on noin 640 miljardia dollaria, ja noin 300 miljardia on sellaisessa tilanteessa, että emme voi nyt käyttää niitä nyt”, sanoi venäjän valtiovarainministeri Anton Siluanov sunnuntaina.
Venäjän presidentti Vladimir Putin ja Kiinan presidentti Xi Jinping poseerasivat medialle Pekingissä järjestetyn tapaamisen yhteydessä 4. helmikuuta 2022. Kremlin julkaisema kuva. Kuva: Alexei Druzhinin / Kreml
Venäjä on menettänyt pääsyn jo liki puoleen valuuttavarannostaan ja myös Kiinan valuutassa olevat varat ovat vaarassa lännen painostuksen lisääntyessä Kiinassa, Venäjän valtiovarainministeri Anton Siluanov kertoi sunnuntaina.
”Varantomme kokonaismäärä koko on noin 640 miljardia dollaria, ja noin 300 miljardia on sellaisessa tilanteessa, että emme voi nyt käyttää niitä nyt”, hän kertoi valtion televisiokanavan haastattelussa uutistoimisto Bloombergin mukaan.