Sähkö on nyt ennätysmäisen kallista, ja grafiikat kertovat syyn

Sähkön hinta muodostuu joka tunti kulutuksen, tuotannon ja siirtoyhteyksien monimutkaisessa yhteenlaskussa. Nyt suomalaiset joutuvat kilpailemaan Ruotsin ja Norjan tuottamasta sähköstä Keski-Euroopan kuluttajien kanssa.

Voimalinjoja Espoossa viime heinäkuussa.

| Päivitetty

Sähkö ei ole ollut ainakaan vapaiden sähkömarkkinoiden aikaan ikinä yhtä kallista kuin se on ollut kuluneena kesänä. Siis vaikka on ollut kesä ja sähkön kulutus on ollut huomattavasti vähäisempää kuin kylmään vuodenaikaan.

Asiantuntijat ovat saaneet kerta toisensa jälkeen selittää, mistä poikkeukselliset hinnat johtuvat. Yksi keskeinen syy on sähköntuonnin loppuminen Venäjältä toukokuussa. Itärajan takaa on tullut viime vuosina sähköä melko säännöllisesti suuren ydinvoimalan tehon verran.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita