Luottoluokituslaitos Fitch Ratings on laskenut Ranskan velkakelpoisuusluokitusta. Ranskan luokitus laski AA:sta ja on nyt AA-.
Fitchin mukaan oleellisesti heikentyneet talouskasvunäkymät ja heikentynyt kilpailukyky voisivat osaltaan heikentää maan luottoluokitusta entisestään, samoin kuin julkisen velkaantumisen merkittävä ja jatkuva kasvu.
Ranskan valtiovarainministeri Bruno Le Maire kuvaili Fitchin arviota pessimistiseksi ja painotti hallituksen päättäväisyyttä velkaantuneisuuden ja alijäämän laskuun tähtäävien toimien osalta.
Varoituksistaan huolimatta Fitch arvioi maan talousnäkymien olevan vakaat.
Lisäksi Fitch arvioi poliittisen umpikujan ja toisinaan väkivaltaiseksi äityneen sosiaalisen liikehdinnän muodostavan Ranskassa riskin presidentti Emmanuel Macronin uudistusaikeille. Ranskalaiset ovat viime aikoina osoittaneet sankoin joukoin mieltä kiisteltyä eläkeuudistusta vastaan.