Hyviä pikkulasten pelejä on vaikea löytää, siksi kysyimme asiantuntijoilta: Nämä 15 turvallista, hauskaa ja opettavaista mobiilipeliä sopivat päiväkoti-ikäisille lapsille
Satoja alle kouluikäisille suunnattuja mobiilipelejä testannut Jenni Utriainen sekä terapiatyössään sovelluksia ja pelejä hyödyntävät toimintaterapeutit Riikka Marttinen ja Heidi Åkerlund kertovat, mistä on hyvät lastenpelit tehty.
Kolmevuotias Reko Tiainen pelaa kotonaan The Very Hungry Caterpillar Shapes & Colors -peliä, jossa seikkaileva Pikku Toukka Paksulainen on hänelle ennestään tuttu lastenkirjasta. Kuva: Joonas Vohlakari / HS
Antti Tiainen HS
21.12.2017 13:19 | Päivitetty 26.12.2017 8:05
Millainen on hyvä mobiilipeli alle kouluikäiselle lapselle? Ja mitä Google Playn ja App Storen tuhansien pelien ja sovellusten valikoimasta kannattaa ladata, kun haluaa tarjota lapsille turvallista, hauskaa ja opettavaista tekemistä?