Ihmisrotuja ei ole, kertovat geenit – etnisen taustan tunteminen voi silti auttaa sairauksien hoidossa

Tutkijat pystyvät mittamaan tarkasti suoraan geneettistä vaihtelua. Professori Samuli Ripatin mukaan on helppo nähdä, että erillisten luokkien sijaan ihmiskunta on geneettisesti samaa jatkumoa.

Ihmisten ominaisuuksissa, perimässä ja ympäristötekijöissä on monenlaista vaihtelua.

| Päivitetty

Varhaiset luonnontieteilijät luokittelivat kasvit ja eläimet ulkonäön perusteella. Ei ihme, että he alkoivat jaotella myös ihmisiä ihonvärin mukaan: mustat, ruskeat, valkoiset ja keltaiset. Syntyi ajatus ihmisroduista.

Ihmisten luokittelu ihonvärin mukaan kuulostaa melko loogiselta, sillä ryhmiin kuuluvilla ihmisillä on muutakin yhteistä ulkonäössään. Silmät ovat heillä useammin samanvärisiä, samoin hiukset. Myös nenän ja silmien muodot muistuttavat toisiaan.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat