Tutkimus: Hyväosaisten lapsilla on enemmän sisua ja uteliaisuutta, joilla pärjätä koulussa
Suuri tutkimus Helsingin ja yhdeksän muun teollisuusmaan koululaisista selvitti psykologisia taitoja, jotka auttavat koulutyössä. Selvisi, että sisu ei olekaan erityisen suomalainen piirre.
Suomi alkaa olla tutkijan mukaan jakautunut siinä mielessä, että motivaation ja sosiaalisuuden taitoja kasaantui enemmän hyväosaisten perheiden lapsille. Kuva: Kimmo Taskinen / HS
Uteliaisuus, luottamus, sisu ja monet muut koulunkäyntiä tukevat psykologiset ja sosiaaliset taidot ovat jakaantuneet selvästi lasten ja nuorten sukupuolen sekä perheen sosioekonomisen taustan mukaan
Asia selvisi laajassa, useita teollisuusmaiden kaupunkeja kattaneessa tutkimuksessa. Mukana oli Suomesta kuusi tuhatta helsinkiläistä koululaista, joista puolet oli kymmenenvuotiaita ja puolet 15-vuotiaita.