Syyrian armeija on saanut Aleppon lähes kokonaan haltuunsa, Palmyrassa Isis on ajettu kaupungin laidoille
Taistelu Alepposta on ”viime metreillä” ja siviilien evakuointi pitäisi olla tärkein asia, sanoi YK:n Syyria-lähettiläs.
Pojat kuljettivat vesikanistereita Syyrian armeijan saartamalla kapinallisalueella Itä-Aleppossa lauantaina. Kuva: ABDALRHMAN ISMAIL / Reuters
Sami Sillanpää HS
10.12.2016 20:31 | Päivitetty 11.12.2016 21:11
Syyrian armeija on saanut haltuunsa suurimman osan Aleppon kaupungin itäosasta. Samaan aikaan rajut ilmapommitukset kaupunkiin jatkuvat ja siviilejä on jäänyt raunioihin, kertoivat silminnäkijät ja tarkkailijat.
Syyrian armeija yrittää Venäjän ilmapommitusten avustamana kukistaa viimeiset kapinalliset Itä-Aleppossa. Kolme viikkoa kestäneessä suurhyökkäyksessä ne ovat saartaneet kapinalliset pienelle alueelle.