Ulkoministeri Soinille esitetyt kysymykset paljastavat, että Venäjällä ollaan tyytymättömiä Suomen politiikkaan – voidaanko pelkkä Nato-optiokin tulkita provokaatioksi?
Tyytymättömyyttä ei Venäjällä haluta sanoa suoraan, koska Suomesta on hyötyä, mutta tapa, jolla Soinin haastattelua käsiteltiin julkisuudessa, puhuu puolestaan, kirjoittaa Jarmo Mäkelä Venäjän mediaa käsittelevässä kolumnissaan.
Venäjä on viimeisten kolmensadan vuoden aikana useita kertoja hyökännyt naapurimaihin ja joko voimalla uhkaamalla tai sitä käyttämällä vienyt alueita muilta valtioilta.
Näin rehvakkaasti pyrki Natsionalnaja informatsionnaja gruppan verkkosivusto 12.10. murskaamaan maassa hellittyä valheellista myyttiä, jonka mukaan Venäjä ei ole koskaan hyökännyt ensimmäisenä.