Tanskan sosiaalidemokraatit haluavat rajoittaa ”ei-länsimaalaisten” pääsyä maahan – vastaanottokeskukset siirrettäisiin esimerkiksi Pohjois-Afrikkaan
”Tulevaisuudessa pakolaisten ei ole mahdollista saada turvapaikkaa Tanskasta YK:n kiintiöiden ulkopuolelta”, sanoi sosiaalidemokraattisen puolueen puheenjohtaja Mette Frederiksen puolueen laatimassa dokumentissa..
Tanskan sosiaalidemokraattisen puolueen puheenjohtaja Mette Frederiksen. Kuva on vuodelta 2015. Kuva: Simon Laessoee / Scanpix
Linda Laine HS
5.2.2018 20:51
Tanskan sosiaalidemokraattinen puolue haluaa rajoittaa ei-länsimaalaisten ihmisten saapumista Tanskaan, kertoi uutistoimisto AFP. Puolue on Tanskan suurin, mutta tällä hetkellä se on oppositiossa.
”Haluamme asettaa rajoituksen Tanskaan saapuvien ei-länsimaalaisten ihmisten määrälle”, sanoi sosiaalidemokraattisen puolueen puheenjohtaja Mette Frederiksen puolueen laatimassa dokumentissa.