Äärioikeiston ehdokas voitti Brasilian presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen – Toinen kierros tulossa
Ibope-instituutin ovensuukyselyjen mukaan Bolsonaron äänisaalis ensimmäiseltä kierrokselta olisi 45 prosenttia ja Haddadin 28 prosenttia. Tulos tarkoittaisi, että luvassa on toinen äänestyskierros.
Äärioikeiston ehdokkaan Jair Bolsonaron kannattajia oli kokoontuneena Rio De Janeirossa sunnuntaina. Kuvassa näkyy myös ilmalla täytetty vankila-asuinen, joka halventaa maan entistä, vankilaan tuomittua presidenttiä Luiz Inácio Lula da Silvaa eli Lulaa.Kuva: RICARDO MORAES / Reuters
Jussi Salmela HS, Mikko Paakkanen HS
8.10.2018 1:34 | Päivitetty 8.10.2018 21:50
Brasilian sunnuntaina pidetyissä presidentinvaaleissa sai eniten ääniä äärioikeiston ehdokas, entinen asevoimien kapteeni Jair Bolsonaro. Kun lähes kaikki äänet on laskettu, Bolsonaro on saamassa noin 46 prosenttia äänistä.
Tulos merkitsee, että vaaleissa järjestetään toinen kierros 28. lokakuuta.
Artikkeliin liittyviä aiheita