Rahanpesuskandaalissa ryvettyneen Danske Bankin Viron-konttorin entinen johtaja katosi kotoaan Tallinnassa - Ulkomaat | HS.fi

Rahanpesuskandaalissa ryvettyneen Danske Bankin Viron-konttorin entinen johtaja katosi kotoaan Tallinnassa

Viron poliisin mukaan on syytä epäillä, että kadonneen pankinjohtajan henki on vaarassa.

Kadonnut Aivar Rehe johti Danske Bankin Viron-konttoria vuosina 2006–2015. Noina vuosina Dansken Viron-haaran epäilleen pesseen rahaa yli 200 miljardin euron arvosta. Kuva on viime maaliskuulta.

24.9.2019 12:30

Viron poliisi etsii Danske Bankin Viron-yksikön entistä johtajaa Aivar Reheä, joka katosi maanantaiaamuna kotoaan.

Läheisten mukaan Rehe lähti aamulla kävelylle kodistaan Tallinnan Piritasta. Kun hän ei ollut palannut lounasaikaan mennessä, läheiset huolestuivat ja soittivat poliisin.

Artikkeliin liittyviä aiheita

Osaston uusimmat

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat