
Tuhopoltosta epäilty 51-vuotias mies pidätettiin perjantaina.
Miehen epäillään yrittäneen polttaa maastoa kannabisviljelmänsä ympäriltä, jotta Australiaa riivaavat maastopalot eivät tarttuisi viljelmää ympäröivään kasvustoon ja polttaisi myös viljelmää.
Australiassa roihuavat poikkeuksellisen laajat maastopalot, joissa on tähän mennessä kuollut neljä ihmistä. Ainakin 300 kotia on tuhoutunut pelkästään Uudessa Etelä-Walesissa. Sunnuntaina AFP:n tietojen mukaan Uudessa Etelä-Walesissa ja Queenslandissa roihusi yhteensä 130 maastopaloa.
Osaa paloista epäillään tahallaan sytytetyiksi. HS uutisoi aiemmin tällä viikollahttps://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006309085.html Australian kansallisen tulipalojen ja tuhopolttojen tutkimuskeskuksen johtajan Paul Readinhttps://www.hs.fi/haku/?query=paul+readin arvioivan, että maassa syttyy joka vuosi 62 000 maastopaloa. Niistä 13 prosenttia on sytytetty tahallaan ja 37 prosenttia epäillään tahallisiksi.
Tämä tarkoittaa vuositasolla noin 31 000 maastopaloa, eikä lukuun sisälly piittaamattomuuden tai onnettomuuksien tuloksena syttyneitä paloja.
Torstaina poliisi kertoi, että 16-vuotiaan pojan epäillään sytyttäneen Queenslandin osavaltiossa tahallaan maastopalon, joka tuhosi neljätoista kotia. ABC taas uutisoihttps://www.abc.net.au/news/2019-11-16/bushfires-saturday-cannabis-crop-sydney-nsw-police/11710978, että perjantaina 32-vuotias mies uhkasi sammutustöihin osallistuneita vapaaehtoisia ja sytytti palon.
Viikonlopuksi Austariaan luvattiin lämmintä ja tuulista säätä, mikä on tehnyt tulipalojen hillitsemisestä entistä vaikeampaa. Ensi viikolle on ennustettu myös kuivia ukkosmyrskyjä, jotka voivat aiheuttaa uusia paloja, kertoo BBChttps://www.bbc.com/news/world-australia-50428865. Suurin osa paloista roihuaa maan itärannikolla, mutta paloja on myös muissa osissa maata.
Tutkijoiden mukaan maastopalot ovat lisääntyneet ilmastonmuutoksen vaikutuksen vuoksi, kertoo AFP. Lämpötilat Australiassa ovat nousseet ja ilmastosta on tullut entistä kuivempi.
Kommentit