Kuusi vuotta sitten ukrainalaisia alkoi muuttaa länteen massoittain, eikä loppua näy: ”Muutos oli aika dramaattinen”
Ukrainalaisten muutto työn perässä Puolaan alkoi kiihtyä vuonna 2014, kun sota romahdutti talouden. Osa palasi pandemian myötä kotiin, mutta moni haluaa takaisin, vaikka elämä ja työ Puolassa ei aina ole helppoa.
Lviviläinen Veronika Tarasenko palasi alkuvuodesta Puolasta, jossa hän työskenteli tehtaassa ja kahvilassa. Oman alan töitä ei saanut, mutta raskainta oli joidenkin puolalaisten suhtautuminen.Kuva: Emilia Anundi / HS
Jussi Niemeläinen HS
19.10.2020 2:00 | Päivitetty 19.10.2020 6:25
Lviv/Kiova
Kaikki ei mennytkään suunnitelmien mukaan, kun lviviläinen sairaanhoitaja Veronika Tarasenko muutti vuonna 2018 Puolaan.
Pitkään teho-osastolla työskennelleen Tarasenkon ajatuksena oli laillistaa pätevyytensä nopeasti ja aloittaa oman alan työt. Puolassahan on hoitajista pula.
Artikkeliin liittyviä aiheita