Ella Rappaport, 18, ja Elsa Öhrn, 18, työskentelevät näyttelijöinä ja ovat ehtineet jo tehdä isoja rooleja ruotsalaisissa tuotannoissa. He harmittelevat, miten ison iskun korona on aiheuttanut kulttuurialalle. Kuva: Magnus Laupa
Tukholman kevät
Puistot ja terassit täyttyivät ruotsalaisista, jotka nauttivat keväästä. Samaan aikaan koronatilanne on paikoin pahempi kuin koskaan. Suomalainen Vesa Hed pelkää nyt teho-osastolla makaavan veljensä puolesta.
Jussi Sippola HS
25.4.2021 2:00 | Päivitetty 25.4.2021 12:57
Tukholma / Huddinge
On keskiviikko, ja aurinko paistaa Tukholman Södermalmilla.
Ilma on niin lämmin, että ihmiset ovat riisuneet takkinsa. Nytorgetin puistoa ympäröivät terassit ovat täynnä, jäät kilisevät lounastajien laseissa.
Kevät on tullut Tukholmaan, ja se on mahtavaa, sanovat puiston tekonurmella makoilevat lukiokaverukset Elsa Öhrn ja Ella Rappaport.