”Minä elän uudelleen!” – Ranska otti käyttöön Suomeenkin suunniteltavan korona­passin, jota alettiin heti myös kiertää

Ranskassa passi tarvitaan nyt ravintoloihin, kahviloihin ja julkiseen liikenteeseen. Apteekit tuskailevat testiin saapuvien vyöryn alla.

Rantaelämä kukoistaa Juan-les-Pinsin hiekoilla Etelä-Ranskassa. Koronapassi eli ranskalaisittain ”terveyspassi” herättää HS:n haastattelemissa paikallisissa monenlaisia tunteita.

| Päivitetty

Antibes / Juan-les-Pins

Aamu-unisena Ranskan Rivieran rantakohde, Juan-les-Pins on parhaimmillaan. Välimeri läikkyy tyynenä, rannalla käyskentelevät paikallisten uimarien kanssa vain kaupungin työntekijät, jotka siivoavat edellispäivän rantaelämän jätteitä: muovipulloja ja tyhjiä eväspusseja. Auringonsäteet osuvat kaukana ulapalla kelluviin huvipursiin kuin peileihin.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat