Uutissuomalainen: Ulkoministeri Haaviston mukaan Valko-Venäjän kautta EU:hun pyrkivät eivät luultavasti ole pakolaisia

Haaviston mukaan lähinnä Pohjois-Irakin kurdialueilta kotoisin olevat siirtolaiset ovat ostaneet lentoliput sillä oletuksella, että Valko-Venäjältä voisi helposti jatkaa EU:n alueelle.

Ulkoministeri Pekka Haavisto eduskunnan täysistunnossa Helsingissä 9. marraskuuta 2021.

27.11.2021 5:12

Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr) tietojen mukaan Valko-Venäjän kautta EU:n alueelle pyrkivät eivät luultavasti ole pakolaisia eli täytä YK:n pakolaissopimuksen pakolaismääritystä, kirjoittaa Uutissuomalainen.

Haavisto kertoo Uutissuomalaiselle keskustelleensa YK:n pakolaiskomissaarin Filippo Grandin kanssa, ja Grandin mukaan tulijat eivät ole välittömästi sotaa tai poliittista vainoa pakenevia.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat