”Suomelle tilanne on hälyttävä” – Venäjä viritti paineen äärimmilleen ja Saksan liittokansleri teki ison virheen Nord Stream 2:n yhteydessä, sanoo saksalaistutkija HS:lle
Venäjän uhittelu ulottuu nyt Saksan rajalle asti, ja Saksan hallituksessa on käynnissä historiallinen avoin kiista ulkopolitiikan linjasta.
Saksan nykyinen liittokansleri Olaf Scholz (vas.) tapasi Venäjän presidentin Vladimir Putinin kesäkuussa 2019 edellisen liittokanslerin Angela Merkelin kanssa G20-kokouksessa Japanin Osakassa. Scholz oli tuolloin Saksan valtiovarainministeri. Kuva: Bernd von Jutrczenka / DPA
Venäjän aggressiivinen käytös Ukrainaa ja länttä kohtaan on ”tyypillistä venäläistä tinkimistä”, sanoo saksalaistutkija Stefan Meister.
”Asetetaan kovat vaatimukset ja saadaan lopulta Ukraina.”
Meisterin mukaan Venäjä painostaa Eurooppaa jo täysteholla. Painetta luovat sodanuhan kohdistaminen Ukrainaan ja lännen saama aggressiivinen vaatimuslista, jonka Venäjä julkisti noin viikko sitten.