Nyt myös Amnesty syyttää Israelia apartheidrikoksista – Israel syyttää järjestöä antisemitismistä ja vaati raportin julkaisun perumista Aiemmin esimerkiksi Human Rights Watch sekä useat israelilaisjärjestöt ovat kutsuneet hallinnon toimia samalla apartheid-termillä.
Myös valtatie 4370 erotellaan Israelissa palestiinalaisille ja israelilaisille. Hallinnon tekojen puolustajat kutsuvat muureja ”turvallisuusmuureiksi” ja vastustajat ”apartheidmuureiksi”. Kuva: Mika Ranta / HS
Vesa Sirén HS
1.2. 11:09 | Päivitetty 1.2. 13:50
Maailman suurin ihmisoikeusjärjestö Amnesty International katsoo, että Israel syyllistyy apartheidiin palestiinalaisia vastaan.
Aikaisemmin vastaavan kannan ovat ottaneet esimerkiksi Human Rights Watch -ihmisoikeusjärjestö sekä useat israelilaisjärjestöt.
Tallenna
Kommentoi Ilmoita asiavirheestä Tallenna
Kommentoi Ilmoita asiavirheestä