Miksi Putinia ei panna pakotelistalle? ”Kremlin isännän” boikotoiminen ei ole Suomelle eduksi, sanoo entinen Moskovan-suurlähettiläs
Pakotteiden kohdistaminen suoraan Putiniin on diplomaattisesti tulenarkaa ja muutenkin monimutkaista. Ensin pitäisi tietää, missä hänen varansa ovat – ja presidentti on piilottanut omaisuutensa taitavasti.
Venäjän presidentti Vladimir Putin piti tiedotustilaisuutta Donetskin ja Luhanskin alueiden tilanteesta tiistaina Kremlissä Moskovassa. Kuva: Sergei Guneev / Kreml
Essi Sutinen HS
23.2.2022 18:47
Venäjän presidentti Vladimir Putin ei näillä näkymin ole lännen esittämillä pakotelistoilla, joilla pyritään rankaisemaan Venäjää aggressioista Ukrainaa kohtaan.
Yhdysvallat on ilmoittanut pakotteista, jotka kohdistuvat venäläisiin rahoituslaitoksiin ja Putinin sisäpiiriin. EU:n ja Britannian pakotelistalla on muun muassa pankkeja, oligarkkeja ja Venäjän duuman jäseniä, jotka äänestivät Itä-Ukrainan Donetskin ja Luhanskin alueiden itsenäisyystunnustuksen puolesta.