Ruotsi oli ensimmäinen länsimaa, joka listasi PKK:n terroristeiksi – Euroopassa Turkin ykkös­vihollinen on leimattu terroristi­järjestöksi hapuilevin askelin

Länsimaissa saatetaan pohtia, ovatko PKK-sissit vapaustaistelijoita vai terroristeja. Turkkilaisille kysymys on itsestäänselvä.

PKK-liikkeen taistelijoita Pohjois-Irakissa toukokuussa 2013. PKK:n riveissä taistelee myös paljon naisia.

Oli kesäkuun 20. päivä 1987. Joukko Kurdistanin työväenpuolueen PKK:n silloisen aseellisen siiven ARGK:n taistelijoita tunkeutui pieneen Pinarcikin kurdikylään ja vaati kylän vartijoita antautumaan, koska heitä pidettiin Turkin asevoimien apureina. Vartijat eivät totelleet, minkä jälkeen PKK-taistelijat surmasivat vartijat, kuusitoista lasta ja kahdeksan naista.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat