Amazonin sademetsään kadonneiden brittitoimittajan ja alkuperäis­kansojen asian­tuntijan kohtaloista ristiriitaisia tietoja

Brittitoimittajan brasilialainen vaimo kertoi maanantaina, että kaksi sade­metsästä löydettyä ruumista olisivat Phillipsin ja Pereiran. Brasilia poliisin mukaan tieto ei pidä paikkaansa.

Etsintäpartioihin osallistui poliiseja, palomiehiä ja sotilaita. Kuva on otettu 12. kesäkuuta Atalaia do Nortessa syrjäisellä alueella, jossa kadonneet nähtiin viimeksi.

| Päivitetty

Tiedot Amazonin sademetsään kadonneiden brittitoimittaja Dom Phillipsin ja alkuperäis­­kansojen asiantuntijan Bruno Araújo Pereiran kohtaloista vaihtelevat. Maanantaina iltapäivällä uutistoimisto Reuters kertoi, että etsintäpartiot olisivat löytäneet Phillipsin ja Pereiran ruumiit. Reuters uutisoi asiasta viitaten brasilialaisen uutistoimisto G1:n tietoihin, jotka olivat peräisin Phillipsin vaimolta.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat