Riviagenttien turva­toimia kiristetään – FBI:sta tuli Trump-oikeiston vihan kohde Mar-a-Lagon kotietsinnän jälkeen

FBI:n johtaja Christopher Wray on pysynyt taustalla huolimatta oikeiston rajuista hyökkäyksistä poliisia kohtaan.

Entinen presidentti Donald Trump saapui New Yorkin -kotiinsa FBI:n agenttien tehtyä kotietsinnän hänen Floridan asuntoonsa elokuun 8. päivänä.

21.8.2022 19:47 | Päivitetty 21.8.2022 20:13

Yhdysvaltain liittovaltion poliisia FBI:ta vastaan hyökätään nyt ennenäkemättömällä tavalla. FBI:lle on tullut uhkauksia sen jälkeen, kun se teki kotietsinnän edellisen presidentin Donald Trumpin Floridan-asuntoon elokuun alussa.

Sanomalehti The Washington Post sanoo Trumpin ja tätä kannattavan laitaoikeiston julistaneen ”FBI:n metsästyskauden avatuksi”.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat