”Venäjän suurten kaupunkien keskiluokka tietää, mitä on meneillään, ja moni heistä ei välitä”, sanoo Ukrainan-suurlähettiläänä lopettava Päivi Laine

Päivi Laine päätti kautensa Suomen Ukrainan-suurlähettiläänä elokuun lopussa ja siirtyi Varsovaan. Kiovan jättäminen kesken sodan tuntuu hänestä haikealta.

Suomen Ukrainan-suurlähettiläs Päivi Laine saapui elokuun lopussa Helsinkiin suurlähettiläspäiville. Syyskuussa hän ei enää palaa Kiovaan vaan siirtyy Varsovaan.

Kun Päivi Laine aloitti tehtävänsä Suomen Ukrainan-suurlähettiläänä kesäkuussa 2019, mielessä oli ensisijaisesti rauha.

Vain kuukautta aiemmin Ukrainan johtajaksi oli valittu ihminen, jonka nimi on tullut tämän vuoden aikana tutuksi lukemattomille ihmisille ympäri maailmaa.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat