Ainakin 15 ihmistä kuoli ja noin 40 loukkaantui säiliöauton räjähdyksessä Etelä-Afrikan Johannesburgin itäpuolella sijaitsevassa Boksburgin kaupungissa , kertoivat paikalliset pelastuspalvelut lauantaina.
Asiasta uutisoi uutistoimisto AFP.
”Eilen kuolonuhrien määrä oli 10. Tänä aamuna se on 15”, sanoi Etelä-Afrikan terveysministeri Joe Phaahla sunnuntaina pitämässään tiedotustilaisuudessa.
Nestekaasua kuljettanut säiliöauto ”juuttui sillan alle” lähelle sairaalaa ja taloja.
”Palomiehet kutsuttiin sammuttamaan paloa. Valitettavasti säiliöauto räjähti”, alueen pelastuspalvelujen tiedottaja William Ntladi kertoi perjantaina.
”Saimme kello 7.50 hätäsoiton, jossa kerrottiin, että säiliöauto on jäänyt sillan alle jumiin. Pelastajat kutsuttiin sammuttamaan liekkejä. Valitettavasti tankkeri räjähti, Ntladi sanoi puolestaan AFP:lle lauantaina.
Sosiaalisessa mediassa levinneiden videoiden perusteella säiliöauto näytti olevan liian korkea alittamaan siltaa.
Alus kuljetti 60 000:tta litraa nestekaasua.
Oikaisu 24. joulukuuta kello 23.23: Toisin kuin jutussa aiemmin kerrottiin, Johannesburg ei ole Etelä-Afrikan pääkaupunki.