Belgialainen europarlamentaarikko Marc Tarabella asetettiin lauantaina syytteeseen liittyen Euroopan parlamentin lahjusskandaaliin.
Tarabellaa syytetään korruptiosta, rahanpesusta ja ”osallisuudesta rikosjärjestössä” osana belgialaista tutkintaa Qatariin ja Marokkoon liittyvässä lahjustapauksessa, kertoo syyttäjäviraston tiedottaja AFP:lle.
Poliisi oli hakenut Tarabellan kuulusteluihin perjantaina. Belgialaissyyttäjien mukaan perjantaiaamuna tehtiin ratsioita, joiden kohteena olivat Tarabellan kassakaappi Liègessä sekä kaupungintalon toimistot Anthisnesissa, jonka pormestari Tarabella on.
Italialainen europarlamentaarikko Andrea Cozzolino pidätettiin myös Italiassa perjantaina Belgian antamalla kansainvälisellä määräyksellä. Cozzolinoa syytetään lahjuksen ottamisesta ja Marokon auttamisesta vaikuttamaan Euroopan parlamentin päätöksentekoon.
Italialaislehti Corriere della Seran mukaan Cozzolino vietti yön Poggiorealen vankilassa Napolissa, mutta lauantaina tämä päästettiin kotiarestiin.
Italialaismeppi Andrea Cozzolino asetettiin kotiarestiin lauantaina.
Cozzolinon luovuttamiskäsittely järjestetään tiistaina.
Tammikuussa Tarabellan asianajaja sanoi hänen matkustaneen Qatariin vuoden 2020 alussa. Matkan oli maksanut Qatarin valtio, eikä Tarabella ollut ilmoittanut matkastaan parlamentin sääntöjen mukaisesti.
Myös Tarabellan puoluetoveri Maria Arena on tunnustanut tehneensä vastaavanlaisen matkan Qatariin toukokuussa 2022.
Helmikuun alussa Euroopan parlamentti poisti Belgian sosialistipuolueeseen kuuluvalta Tarabellalta ja Italian demokraattisen puolueen Cozzolinolta parlamentaarisen koskemattomuuden.
Tarabella osallistui parlamentin istuntoon ja äänesti oman koskemattomuutensa poistamisen puolesta. Hän kertoi toimittajille olevansa tyytyväinen asiasta ja sanoi olevansa syytön. Myös Cozzolino on sanonut olevansa syytön.
Skandaalin ytimessä on erotettu EU-parlamentin entinen varapuhemies, kreikkalainen Eva Kaili, joka pidätettiin joulukuun puolivälissä.