Israelin turvallisuusjoukot tekivät keskiviikkona miehitetyllä Länsirannalla sijaitsevaan Nabulin kaupunkiin ratsian, jossa sai surmansa 11 palestiinalaista. Lisäksi 82 ihmistä vietiin sairaalaan ampumahaavojen takia, Palestiinan terveysministeriö kertoi uutistoimisto AFP:n mukaan.
Israelin armeija sanoi, että ratsian tarkoitus oli löytää ”militantteja” ja että heidän omat joukkonsa joutuivat tulituksen kohteeksi ratsian aikana. Israelin turvallisuusjoukoille ei tullut kuolonuhreja.
Armeijan mukaan he onnistuivat ”neutralisoimaan” kolme epäiltyä.
Palestiinan terveysministeriön mukaan nuorin kuollut oli 16-vuotias ja vanhin 72-vuotias.
Keskiviikkoisen operaation kuolonuhrien määrä nousi jopa korkeammaksi kuin Israelin asevoimien viime kuussa Jeninissä tekemässä ratsiassa, jossa kuoli yhdeksän palestiinalaista. Jeninin ratsia oli ollut tuohon mennessä tappavin Länsirannalla tehty operaatio palestiinalaisten toisen kansannousun, intifadan, jälkeisenä aikana.
Yksi loukkaantuneista oli palestiinalainen journalisti. Häntä ammuttiin käteen, AFP kertoo.
AFP:n mukaan aseellinen Islamilainen jihad -ryhmittymä kertoi, että yksi heidän johtajistaan kuoli ratsiassa.
Paikallinen aseellinen Leijonanluola-ryhmittymä taas sanoi, että kuolleista kuusi ihmistä kuului erilaisiin militanttiryhmittymiin.
Palestiinan hallinnosta kuvailtiin Nablusin tapahtumia ”joukkomurhaksi”.
Israelin turvallisuusjoukot saarsivat Nablusin kaupunkia kolmen viikon ajan viime syksynä. Saarron syynä oli Israelin sotilaisiin kohdistuneet hyökkäykset, joista epäiltiin Nabluksessa piileskeleviä aseellisia ryhmiä.
Vuoden alusta lähtien 59 palestiinalaista aikuista ja lasta on kuollut konfliktissa. Osa heistä on ollut siviilejä, osa on kuulunut aseellisiin ryhmittymiin, AFP kertoo.
Israelin ja palestiinalaisten väliset väkivaltaisuudet kiihtyivät jo viime vuonna, joka oli yksi konfliktin verisimmistä 15 vuoteen.
Viime vuoden lopulla Israelissa nousi valtaan oikeistolainen hallitus, jossa istuu sekä äärinationalisteja että ääriuskonnollisia hahmoja.
Uusi hallitus on provosoinut alueen tilannetta entisestään.
Varhain torstaina Gazasta kerrottiin ammutun raketteja Israelia kohti. Israelin asevoimien tiedotteen mukaan raketteja olisi ammuttu kuusi. Näistä Israelin ilmatorjuntajärjestelmä torjui viisi, ja yksi putosi asuttamattomalle alueelle.
Silminnäkijät palestiinalaisalueiden puolella kertoivat uutistoimisto AFP:lle nähneensä ammutun ainakin kahdeksan rakettia.
Israelin pelastuspalvelut eivät ole ilmoittaneet henkilövahingoista. Asevoimien mukaan raketit saivat varoitussireenit soimaan aamuyöstä Sderotissa ja Ashkelonissa lähellä Gazan kaistaletta.
Israel on vastannut rakettien ampumiseen tekemällä ilmaiskuja Gazaan torstaiaamuna.
Israelin asevoimien mukaan kummassakin ratsiassa on ollut kyse terrorisminvastaisesta operaatiosta. Nablusin ratsia kohdistui Israelin mukaan epäiltyihin, joita syytettiin ampumisista Länsirannalla. Asevoimien mukaan israelilaisjoukot joutuivat tulen alle, mutta välttyivät henkilövahingoilta.
Hussein al-Sheikh palestiinalaishallinnosta tuomitsi hyökkäyksen verilöylyksi ja vaati kansainvälistä suojelua palestiinalaisille.
YK:n pääsihteerin António Guterresin mukaan tilanne miehitetyillä palestiinalaisalueilla on tulenarin vuosiin. Guterresin mukaan välittömällä etusijalla täytyy olla muun muassa jatkokärjistymisen estäminen ja jännitteiden liennyttäminen.