Israelin ja palestiinalaishallinnon edustajat tapasivat sunnuntaina. ”Poliittisen turvallisuuden” neuvotteluja isännöi Jordania. Neuvottelujen tarkoituksena oli yrittää rauhoittaa tilannetta Israelin miehittämillä palestiinalaisalueilla kuolettavien väkivaltaisuuksien jälkeen.
Kokous järjestettiin Punaisenmeren rannikolla Akaban kaupungissa, ja siihen osallistuivat myös Yhdysvaltain, Egyptin ja Jordanian edustajat.
Yhteisessä lausunnossa Israel ja palestiinalaishallinto lupautuivat toimimaan uusien väkivaltaisuuksien estämiseksi
Neuvottelujen aikana kuitenkin kaksi Länsirannan siirtokunnassa asunutta israelilaista kuoli Huwaran kaupungissa iskussa, jota Israel luonnehti terrori-iskuksi.
Lisääntyneet levottomuudet kuluvana vuonna ovat syventäneet kansainvälistä huolta tilanteesta. Viime vuonna Länsirannalla kuoli enemmän ihmisiä kuin kertaakaan YK:n seurannan alettua.