Tuhansia ukrainalaisia sotilaita on mahdollisesti jäämässä saarroksiin Bahmutin kaupungissa itä-Ukrainassa, arvioi faktantarkistusta Helsingin Sanomille tekevä Ukraina-asiantuntija John Helin.
Helinillä on suoria yhteyksiä sotilaisiin alueella, ja hän seuraa aktiivisesti ukrainalaisjoukkojen sosiaalisen median kanavia.
Helinin mukaan Venäjän joukot ovat edenneet kaupungin pohjoispuolelle ja lähestyvät tällä hetkellä Ukrainan joukkojen ainoata huoltoreittiä. Se kulkee Bahmutista Hromoven kylään.
Perjantaina yhdysvaltalaismedia CNN kertoi, että venäläisjoukot ovat räjäyttäneet sillan, jota pitkin kulki ainoa huoltoreitti Bahmutiin.
Sillan tuhoutumisen myötä kaupunkiin pääsee enää yksittäisiä sora- ja peltoteitä pitkin, ja niiden kantokyky on huono, Helin sanoo.
CNN:n haastatteleman sotilaan mukaan sillan tuhosi venäläinen Iskander-ohjus. Silta pyritään korjaamaan lähipäivinä, nimetön sotilas sanoi CNN:lle.
Helin on pessimistisempi eikä kuvista päätellen usko, että entisestä sillasta saadaan enää uutta.
Helin näkee tilanteen todella vaikeana Ukrainan armeijalle.
CNN:n mukaan Bahmutissa ollut ukrainalainen lennokkitiedusteluyksikkö sai torstain ja perjantain välisenä yönä vetäytymiskäskyn.
Helinin mukaan sen laajempaa vetäytymiskäskyä ei kuitenkaan ainakaan perjantai-iltapäivän tietojen mukaan ollut annettu.
”Tässä on aito riski, että joukot jäävät saarroksiin”, Helin sanoo.
Venäläisen palkka-armeija Wagnerin johtaja Jevgeni Prigožin julkaisi perjantaina videon, jossa hän väitti Bahmutin olevan ”käytännössä piiritetty”. Asiasta kertoivat muun muassa uutistoimistot AFP ja Reuters.
Prigožin vaati Ukrainan presidenttiä Volodymyr Zelenskyiä vetämään Ukrainan joukot Bahmutista.
”Jos aikaisemmin taistelimme ammattilaisarmeijaa vastaan, nyt näemme enenevässä määrin vanhuksia ja lapsia”, Prigožin sanoi videoviestissään.
Reuters on geopaikantanut Prigožinin videon Paraskovijivkan kylään, joka sijaitsee noin seitsemän kilometrin päässä Bahmutista pohjoiseen.
Helinin mukaan Bahmutissa käydään koko ajan aktiivisia taisteluja.
”Siellä on yhä ukrainalaisia joukkoja ja heidän kalustoaan”, hän sanoo.
Lisäksi alueella on arvioitu olevan yhä noin 4 500 siviiliä.
Lue lisää: Bahmutista paennut ei toivoisi vihollisellekaan samaa, mitä on itse joutunut kokemaan
Vielä keskiviikkona Ukraina sanoi, että se oli siirtämässä uusia joukkoja Bahmutin rintamalle.
The New York Times arvioi silloin, että uudet joukot siirrettiin joko pitämään venäläisjoukot nykyisissä asemissaan tai toimimaan logistisena tukena Ukrainan vetäytyessä.
”Kumpikin skenaario on mahdollinen, mutta nyt ne kaikki pitäisi vetää pois”, Helin sanoo.