Naton pääsihteeri Stoltenberg: Ukrainalla on oikeus paikkaan Natossa

Ukrainan median julkaisemissa kuvissa Stoltenberg käy Kiovan keskustassa kaatuneiden sotilaiden muistomerkillä.

| Päivitetty

Sotilasliitto Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg on vierailulla Ukrainassa, kertoo maan media. Vierailusta ei kerrottu ennalta, kuten ei yleensäkään merkittävien henkilöiden käynneistä maassa.

Kyseessä on Stoltenbergin ensimmäinen vierailu Ukrainaan sen jälkeen kun Venäjä hyökkäsi maahan viime vuoden helmikuussa.

Ukrainan median ja kansainvälisten kuvatoimistojen julkaisemissa kuvissa Stoltenberg käy Kiovan keskustassa kaatuneiden sotilaiden muistomerkillä. Hän myös tapasi Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin.

Stoltenbergin vierailusta ei kerrottu ennalta.

Zelenskyi kehotti tapaamisen yhteydessä järjestetyssä tiedotustilaisuudessa edistämään maansa Nato-jäsenyyttä. Stoltenbergin mukaan suunnitelmasta Ukrainan jäsenyyden etenemiseksi on määrä keskustella Vilnassa heinäkuussa järjestettävässä Naton huippukokouksessa.

Stoltenberg kutsui Zelenskyin aiemmin tässä kuussa kesän huippukokoukseen.

”Ukrainalla on oikeus paikkaan euroatlanttisessa perheessä, Ukrainalla on oikeus paikkaan Natossa”, Stoltenberg sanoi uutistoimisto Reutersin mukaan.

Stoltenberg kävi torstaina Kiovan keskustassa kaatuneiden sotilaiden muistomerkillä.

Stoltenberg myös vakuutti Naton olevan Ukrainan tukena "tänään, huomenna ja niin pitkään kuin tarvitsee".

Zelenskyi kehotti myös varmistamaan, että Nato-maat antaisivat Ukrainalle riittävän järeää aseistusta.

Naton Jens Stoltenberg ja Ukrainan Volodymyr Zelenskyi tapasivat torstaina Kiovassa.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat